Povýšení – začátky
Právě nastal ten důležitý moment ve vaší kariéře – povýšili vás na pozici vedoucího. Není důležité, jestli pod sebou máte 5 anebo 50 lidí. Začíná absolutně nová etapa vašeho života.
Rozebereme si situaci, kdy jste vy v pozici přivandrovalce z řad zaměstnanců firmy, jste mladý, dokonce téměř nejmladší ze všech kolegů.
Na co narazíte:
- Povýšenecké posměšky
- Shovívavost
- Závist
- Hodnocení vás samotného od zaměstnanců i jiných vedoucích
Proč k tomu dochází?
Za prvé stojí za to zdůraznit, že je to normální. Jen je třeba být na to připraven a správně s tím pracovat.
Za druhé je třeba chápat, že někdo z vašich kolegu si rovněž „brousil zuby“ na tuto pozici a samozřejmě je rozladěn tím, že ji nedostal. Tento člověk bude pravděpodobně vašim tichým protivníkem. Od něj můžete slyšet posměšky a posuzování vaší práce za vašimi zády.
Za třetí nejspíš zatim nemáte vysokou autoritu v kolektivu. Neměli jste možnost se projevit v dostatečné míře. Kolegové vás budou srovnávat s vaším předchůdcem nebo s jeho předchůdcem nebo jiným vedoucím, který má u nich vybudovanou autoritu. Tento stín vás bude pronásledovat dostatečně dlouhou dobu.
Za čtvrté část lidí se na vás bude dívat se sportovním zájmem – zvládne to/nezvládne to.
Za páté je možné, že v kolektivu zůstane skupina, která sympatizovala s vaším předchůcem a težce se přenáší přes jeho záměnu. Takoví lidé z toho mohou vědomě či nevědomě vinit vás.
A mnoho dalšího.
Co dělat?
- Zásobit se trpělivostí a v žádném případě nereagovat na bezvýznamné provokace
- Sestavit si dlouhodobou strategii vedení a držet se jí
- Zvolit si konkrétní směr rozvoje vaší skupiny/vašeho oddělení a držet se ho
- Můžete přestavět svoji kancelář – tím vyřešíte hned dvě věci. Zařídíte si kancelář podle sebe tak, aby vám tam bylo pohodlné pracovat. Navíc ukážete kolegům, že odteď máte vy právo přemisťovat věci na oddělení dle svého uvážení.
- Celkově v počátcích (0-6 měsíců) je méně někdy více. Já osobně jsem začal dělat důležité změny přibližně po devíti měsících, kdy už jsem chápal, co a jak.
- Před top managementem a dalšími nadřízenými vykazovat stabilní výsledky, a to jak vnitřní -ve vztahu ke kolegům, tak i vnější – mezi odděleními
- Pracovat s personálem, ukazovat všemi možnými způsoby zájem o kolektiv
- Pracovat kolektivně s podřízenými
Co nedělat?
- Nehrňte se hned do velkých úkolů, které nebyly řešené mnoho let. Není to náhoda, že nejsou do dneška vyřešené. Buď se jedná o opravdu komplikovaný problém, nebo jsou v tom politické aspekty. V každém případě si na tom v začátcích můžete zlomit vaz.
- Nedělejte nic, co by vás mohlo skompromitovat jako vedoucího – potřebujete si vydobýt autoritu
- Nemstěte se lidem, kteří vám dělali problémy v době, kdy jste ještě nebyli vedoucím – budou se o vás šířit negativní řeči a celkově je msta pro roli vedoucího vždy špatné řešení. Je třeba vyhrávat hlavou a rozumem.
- Nedělejte výrazné změny na oddělení – budete vypadat lehkomyslně a jako člověk, který nechce pronikat do hloubky problému. Nicméně je nutné mít vytvořený plán změn na rok, dva.
- Neměňte se rychle na vedoucího – kolegové to neocení a budou si myslet, že jste nafoukaný. Avšak je nutné mít opět promyšlený plán osobních změn na rok, dva dopředu.
Přeji vám vydařený den a mnoho úspěchů v nelehké roli vedoucího.
Své otázky a připomínky mi neváhejte poslat na e-mail nebo pište je v komentářích k článku.
Váš A. J.
Nejnovější komentáře